بستن

سبد خرید شما خالی است.

آشنایی با ۶ بخش حیاتی و اصلی در تاسیسات استخر
تاسیسات استخر

آشنایی با ۶ بخش حیاتی و اصلی در تاسیسات استخر

۲۴, بهمن ۱۴۰۱ مقالات آموزشی مدیر سایت

به طور کلی تاسیسات استخر بر اساس نوع امکانات مورد درخواست بسیار متنوع است و تنها محدود به چند وسیله اندک و ثابت نمی‌شود. از آنجایی که مقوله تجهیزات بکار رفته در تاسیسات استخر بسیار مهم است و سنگ بنای هر استخری است، قصد داریم در این مقاله از تام استخر به معرفی اجزای مهم و حیاتی تاسیسات بکار رفته در استخرها بپردازیم.

برای مشاوره ساخت استخر با کارشناسان تام استخر تماس بگیرید

تاسیسات استخر در یک استخر فرضی

برای درک بهتر و آشنایی اولیه با تاسیسات و تجهیزات آن، بهتر است از یک استخر فرضی کمک بگیریم که دارای جکوزی است و تصاویر مربوط به وسایل بکار رفته در آن را نیز به شما نشان دهیم. برای شروع فرض کنید که ما استخری با مشخصات زیر داریم:

 • گنجایش ۳۰ هزار گالن آب (حدود ۱۲۰ متر مکعب آب)
 • آب این استخر نیز به صورت روزانه در یک سیستم هوشمند گردش و تصفیه بین تاسیسات و استخر در حال چرخش است.
 • ما فرض میکنیم که این استخر دارای آبنما و فواره است که هر کدام به صورت جدگانه دارای سیستم تصفیه هستند.
 • برای گرم کردن و بالا بردن دمای آب نیز از سیستم گرمایشی استخر که شامل هیتر استفاده میکنیم.
 • در این استخر به صورت اتوماتیک مواد شیمیایی آنالیز شده و به صورت خودکار این مواد به استخر تزریق میشوند.
 • نور، روشنایی و همچنین سیستم کنترل تاسیسات نیز در استخر ما خودکار هستند.

با فرض استخر بالا به معرفی ۶ بخش عمده و اصلی هر تاسیسات استخر خواهیم پرداخت:

۱. سیستم گردش آب

در تصویر پیوست شده زیر یک سیستم گردش آب را مشاهده میکنید که از تجهیزات و قطعات مختلفی تشکیل شده است. این سیستم نه تنها آب را در مدار به گردش در میاورد بلکه وظیفه تصفیه آن را نیز بر عهده دارد. از این سیستم برای به گردش در آوردن آب در جکوزی نیز استفاده میشود. به طور کلی سیستم گردش آب استخر شامل قطعات و بخش های زیر است:

 • پمپ
 • انواع‌ شیرآلات
 • یک عدد فیلتر بزرگ تصفیه کننده
 • و در نهایت لوله هایی که به صورت اصولی بین این سیستم و استخر و جکوزی کشیده شده اند.

تاسیسات استخر

۲. آبنماها و فواره‌ها

یکی از اجزای اصلی تاسیسات استخ ها آب نماها و فواره ها هستند. ما در استخر مورد بررسی و مد نظر خودمان از یک آبنما و ۶ فواره استفاده کرده ایم که ۲ عدد از آن ها در کف استخر تعبیه شده اند و ۴ تای دیگر در اطراف استخر هستند که آب را از خارج به داخل استخر میریزند.  هر کدام از موارد ذکر شده به تنهایی و به صورت جداگانه تجهیزاتی دارند که آب آن ها را تصفیه میکنند.

۳. سیستم های گرمایشی یا هیترها

در تاسیسات استخر مد نظر ما، از دو گونه هیتر (Heater) بهره گرفته شده است. یکی از این سیستم های گرمایشی پمپ حرارتی است و دیگری یک نوع هیتر گازی است. از آنجا که پمپ های حرارتی کارایی بهتری دارند و در مجموع عملکرد بهتری دارند برای افزایش دمای کلی استخر بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. از طرف دیگر هیترهای گازی نیز به منظور افزایش دمای آب موجود در جکوزی آن هم در یک بازه زمانی کوتاه مورد استفاده قرار میگیرند. در خصوص هیترهای گازی باید به این نکته توجه کرد که وظیفه تنظیم میزان گاز وارد شده به هیتر مستقیما برعهده یک رگولاتور است.

۴. سیستم خودکار کنترل مواد شیمیایی استخر

این سیستم که با نام (Automated-Chemical-Systems) نیز شناخته میشود به راحتی سطح، غلظت و میزان کلر و ph آب استخر را به صورت اتوماتیک اندازه گیری کرده و کنترل می نماید. برای دستیابی به این هدف (اندازه گیری و کنترل مواد شیمیایی) سیستم خودکار مواد شیمیایی از سه مورد تجهیزات مورد استفاده در تاسیسات استخر استفاده میکند. این ۳ مورد عبارتند از:

 • سیستمی که به صورت خودکار مقدار مواد شیمیایی را اندازه گیری کرده و آنالیز میکند.
 • یک دستگاه مخصوص کلرزنی از نوع نمکی
 • و در نهایت یک مخزن‌ اسید که همراه با یک پمپ تزریق است.

۵. سیستم روشنایی استخر

سیستم روشنایی استخر یا (Lighting) شامل تمامی چراغ ها و لامپ های داخل و اطراف استخر است که قابلیت رنگ نور در آن ها نیز وجود دارد. برای کنترل بهتر نور و روشنایی در محیط استخرها تمامی لامپ ها را به یک پنل مرکزی مجزا و قابل دسترس متصل میکنند. بطور کلی لامپها و سیستم روشنایی استخر در بخش های زیر تعبیه میشوند:

 • در بخش داخلی استخر (روی دیوارها، گوشه ها و کف آن)
 • در سکوهای مختلف و محلی که افراد مینشینند
 • داخل جکوزی
 • در آب‌ نماها
 • و در نهایت در فواره‌ ها

تاسیسات استخر

۶. ‏سیستم کنترل تاسیسات استخر ‏[Control System]

سیستم کنترل استخر مد نظر ما به صورت تمام خودکار است. به این شکل که تمام بخش ها و قطعات بکار رفته در آن اعم از چراغ ها، آب‌نما ها، پمپ‌ ها، کنترل‌ کننده‌ های مواد شیمیایی، جت‌ های‌ جکوزی و … کاملا اتوماتیک هستند و می‌توان بدون هیچ مشکلی به راحتی مدیریت آن‌ها را در دست گرفته و کنترل کرد. تمام موارد ذکر شده با کمک دکمه‌ها و دسترسی‌ های تعبیه شده در تاسیسات قابل کنترل هستند.

 

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

مقالات مرتبط

تام صنعت