بستن

سبد خرید شما خالی است.

ساخت استخر

طی یک دهه گذشته تا کنون ساخت استخرهای خانگی، عمومی و حرفه ای در کشورمان رواج زیادی پیدا کرده و هم اکنون بسیاری از افراد به دنبال پیاده سازی استخر در اماکن خود هستند. اگر شما نیز در فکر داشتن یک استخر با طراحی اصولی و خاص هستید حتما محتویات این صفحه را مطالعه بفرمایید. در این صفحه سعی کرده ایم شما را با مراحل ساخت استخر، انواع استخر و هزینه های طراحی تا اجرای آن آشنا کنیم. در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

برای مشاوره ساخت استخر با کارشناسان تام استخر تماس بگیرید


دقیقا به چه جایی استخر گفته می شود؟

محل نگهداری حجم معینی از آب کاملاً پاکیزه و بهداشتی به منظور شنا و سایر ورزش های آبی را استخر می نامند. این محل از دو جهت حدود و اندازه و همچنین کیفیت آب مصرفی تفاوت اساسی با سایر شناگاه های و اماکن آبی دارد.

مشاوره رایگان طراحی و اجرای انواع استخر

انواع استخر شنا

به طور کلی انواع استخرها را در دو نوع روباز و سرپوشیده می باشند و همچنین نوع کاربری آنها نیز دسته بندی دیگری دارد که شامل استخرهای شنای قهرمانی، استخر های تفریحی، بهداشتی و درمانی است که معمولاً همراه با قسمت های دیگری همچون سونا و یا واحدهای بدنسازی است، اما صرف نظر از هر نوع بایستی دارای ابعاد واندازه هایی باشد که در زمره استخر های استاندارد قرار گیرد.


ابعاد ساخت سازه و بدنه استخر چگونه است؟

استخرهای استاندارد با ابعاد زیر ساخته می شوند:
الف : ۲۵*۱۳.۵ متر ( در بعضی اماکن ورزشی ابعاد ۳۰* ۱۰ متر وجود دارد )
ب : ۳۳* ۱۶ متر
پ : ۵۰* ۲۵ متر یا ۵۰ *۲۱


عمق استخرها بسته به نوع کاربردی متفاوت است و معمولاً بصورت زیر است:
الف: استخر های تعلیماتی ، مخصوص مبتدیان که معمولاً از عمق ۷۰ سانتیمتر تا ماکزیمم ۱۲۰ سانتیمتر است .
ب: استخرهای شنای عمومی، قابل استفاده افراد مسلط به فن شنا از عمق ۱۲۵ سانتیمتر تا عمق ۳۵۰ سانتیمتر
پ: استخرهای شنای قهرمانی ، برای شنا و مسابقات از عمق ۱۸۰ سانتمتر تا ۴۵۰ سانتیمتر ، برای شیرجه با ارتفاع مختلف تا عمق ۱۰ متر نیز ساخته میشود.
ج: استخر های واترپلو ، برای مردان ۳۰*۲۰ متر با عمق ۱.۸۰ و برای بانوان ۲۵*۲۰ متر.


استخرها چگونه و بر چه اساسی طراحی می شوند؟

طراحی استخرهای شنا امروزه تابع استاندارد مهندسی ساختمان و مهندسی محیط زیست می باشد. بر این اساس استقرار استخرها در زمین های لغزنده یا رونده یا در حاشیه دامداری ها یا تصفیه خانه های فاضلاب مغایر همین اصول است.

در طراحی ساختمان مخزن استخرها نوع بتن، نحوه آرماتور بندی، نحوه اجرای آب بندها و درزهای انبساط، نحوه کار گذاری لوله ها و مجاری تاسیساتی و نوع لوله ها و اتصالات درون بتن، از اهمیت بسزایی برخوردار است. زیرا در صورت وجود احتمال نشتی به دلیل عدم رعایت اصول علاوه بر کاهش مداوم آب استخر احتمال نشت تانک استخر و یا آسیب دیدگی فونداسیون ساختمانهای جانبی استخر وجود دارد.

درباره طراحی استخر خود سوالی دارید؟


استاندارهای اجرای استخر چگونه اند؟

در ساخت استخرهای عمومی و حرفه ای نیز با توجه به امکانات در نظر گرفته شده مطابق اهداف کارفرما، توجه به استانداردهای موجود الزامی می باشد. بر این اساس استقرار استخرها در زمین های لغزنده یا رونده یا در حاشیه دامداری ها یا تصفیه خانه های فاضلاب مغایر همین اصول است.
به طور کلی در طراحی سازه مخزن استخرها از بتن های مسلح با آرماتور بندی صحیح می باشد که در آنها نحوه توجه طراح و سازنده به اجرای آب بندها و درزهای انبساط ، نحوه کار گذاری لوله ها و مجاری تاسیساتی و نوع لوله ها و اتصالات درون بتن، از اهمیت بسزایی برخوردار است.
یکی از مهمترین دلایل اهمیت رعایت اصول ذکر شده، این است که در صورت وجود احتمال نشتی به دلیل عدم رعایت اصول علاوه بر کاهش مداوم آب استخر احتمال نشت مخزن استخر و یا آسیب دیدگی فونداسیون ساختمانهای جنبی استخر وجود دارد


انواع روش های ساخت استخر کدامند؟

ساخت استخر شنا خانگی با بلوک سیمان

نحوه ساخت استخر با بلوک سیمان يكي از آسان ترين روش هاي ساخت استخر مي باشد. اين روش ساخت استخر اقتصادي ترين حالت ممكن براي ساخت استخر ويلايي و با حجم آب کم مي باشد. در اين روش مي توان پس از زيرسازي و بتن ريزي كف ( حدودا ۱۵ سانتي متر) و مسلح نمودن با آرماتور ديواره هاي بلوكي روي كف ساخته مي شوند. بدين صورت كه پس ازتراز نمودن  سطح كف استخر و شيب بندي آن مي توان نسبت به چيدن بلوك ها اقدام نمود.

توجه نماييد كه براي پركردن بلوك ها از ملات روان تري استفاده نماييد تا كليه حفره هاي بلوك گرفته شود. استفاده از سنگ بدون جذب رطوبت نيز براي پركردن بلوك پيشنهاد مي گردد. با توجه به عدم استفاده از آرماتور در ديواره هاي استخر بايد توجه نمود كه كليه چفت و بست هاي بلوك كاملا با دقت چيده شوند.

پس از مرحله بلوك چيني مي توان با استفاده از رزين عايق بندي استخر كه با ملات سيماني مخلوط مي شود عمليات سيمانكاري را انجام داد. استفاده از رزين آب بندي استخر علاوه بر استحكام فوق العاده سيمان و چسبندگي بهتر با بلوك مي تواند در يك مرحله عمليات آب بندي استخر را نيز انجام دهد. روش آب بندي استخر توسط مواد عايق بندي در تمامي مراحل پس از بلوك چيني توصيه مي گردد.

در روش دیگر آبندی استخر می توان بعد از اجرای بلوک ها سیمانی با ضخامت ۵ سانتی متر برروی بلوک ها اجرا نمود و سپس از مواد آب بندی ترکیبی جدید که با استفاده از رزین و الیافی با استفاده از قلمو به ضخامت ۵ میلیمتر تمام حفره های سیمان را صاف نمود و سطح استخر را صیقل داد که این کار علاوه بر آب بندی استخر باعث صاف شدن سطح استخر می گردد.


ساخت استخر با آلماتور و بتن ریزی

ابتدا کف استخر را سیمان کاری کرده و یک بستر صاف برای اجرای الماتور ایجاد می کنیم. سپس بسته به ابعاد استاندارد استخر الماتورها را به صورت شبکه های در کف و بدنه توسط سیم می بافیم سپس کف را بعد از اتمام آلماتور بندی به ضخامت حداقل ۱۵ سانتیمتر بتن با عیار ۳۵۰ ریخته و آن را ویبره میزنیم تا سطحی صاف را ایجاد کند.

برای ساخت دیواره استخر بعد از خشک شدن بتن کف قالب بندی را برای دور تا دور استخر اجرا نموده به صورتی که آلماتورهای که در کف اجرا شده و خم خورده اند در وسط قالب قرار گیرد سپس بتن ریزی را اجرا کرده و ویبره را هم در داخل قالب ها اجرا می کنیم که سطحی صاف را داشته باشیم. بعد از خشک شدن و باز کردن قالب ها زمان به اجرای آب بند و کاشی کاری می رسد.
برای ساخت استخر و جکوزی می توانید از ما مشاوره بگیرید. تام استخر با مهندسین مجرب آماده ارائه خدمات مشاوره ساخت و اجرا استخر ها با بهترین قیمت و در کمترین زمان برای شما می باشد.

مشاوره رایگان ساخت انواع استخر

سوالات رایج شما درباره ساخت استخر

آب استخر را باید چگونه تمیز کنیم؟

پمپ فیلتر استخر به خوبی آب استخر را تمیز می کند. همچنین با یک توری می توانید گرد و غبار زباله های موجود روی سطح آب را تمیز کنید.

بهترین راه برای بازسازی استخر بتنی یا آستر وینیل چیست؟

در این صورت استفاده از فایبرگلاس بهترین راه حل است. چرا که در صورت استفاده از آستر فایبر گلاس نیازی به تعویض ندارید و هزینه کمتری نیز به نسبت وینیل دارد.

مدت زمان ساخت استخر چقدر است؟

مدت زمان ساخت استخر به فاکتورهای مختلفی مثل اندازه استخر، جزئیات استخر، تعداد نیروی کار و آب و هوای محیط بستگی دارد. اما به طور متوسط ساخت استخر شنا حدود ۶ الی ۷ هفته طول می کشد.

تام صنعت