بستن

سبد خرید شما خالی است.

ساخت استخر بتنی + معایب و مزایای استخرهای بتنی
استخر بتنی

ساخت استخر بتنی + معایب و مزایای استخرهای بتنی

۱۰, اسفند ۱۳۹۸ اخبار علمی مقالات آموزشی m.abbasgholi

چند سالی است که ساخت و ساز استخرها در کشور ما افزایش پیدا کرده است. برآوردها نشان می‌دهد که تمایل مردم ایران به ساخت استخر بتنی بیشتر از سایر استخرها مثل فایبرگلاس و ونیل است. تام استخر در این مقاله به بررسی معایب و مزایای ساخت و نگهداری این نوع استخرها می پردازد.

مزایای ساخت استخر بتنی

اندازه و شکل آن در طراحی ها و اجرا قابل تنظیم است

استخرهای بتنی این امکان را به شما می دهند تا شکل استخر را به صورت دلخواه دربیاورید. این بزرگترین مزیت استخرهای ساخته شده از جنس بتن است. بنابراین چنین مزیتی برای کسانی که دوست دارند استخری عمیق یا بزرگ با مشخصات دلخواه داشته باشند بسیار ایده آل است.

دوام و استحکام بالا

مانند استخرهای فایبرگلاس ، ساختار استخرهای بتنی فوق العاده بادوام است. برخی از خانواده ها در خانه سگ نگهداری میکنند و همواره نگران این هستند که سگ یا وسیله های تیز به فضای داخلی اسخر آسیب بزنند. اما خوشبختانه درست مانند استخرهای وینیلی احتمال وارد شدن چنین آسیب هایی در استخر بتنی وجود ندارد.

معایب ساخت استخر بتنی

بیشتر کار تعمیر و نگهداری استخر بتنی با دست است

از لحاظ ماهیت، بتن بسیار متخلخل است. این وضعیت یک شرایط بسیار ایده آل برای جای دهی و رشد جلبک ها در استخر ایجاد میکند. بعد از آنکه جلبک ها در بخش های مختلف بتن رشد کردند کار تمیز کردن و از بین بردن آن ها بسیار سخت تر است. و معمولا از فناوری هایی مثل جارو روباتیک نمیتوان برای تمیز کردن استخر کمک گرفت. نتیجه اینکه نگهداری از استخر های بتنی باید به صورت دستی صوررت بگیرد.

استخر بتنی

نکته:

سازندگان این نوع استخرها توصیه می کنند که حداقل هفته ای یکبار کل سطح استخر را با یک برس تمیز کنید تا سطوح داخلی را از وجود هرگونه جلبک پاک کنید.

استخرهای بتنی نیاز بیشتری به مواد شیمیایی دارند

شیمی آب موضوع دیگری در مورد استخرهای بتنی است. از آنجا که در صورت عدم نگهداری صحیح از استخر ممکن است جلبک ها در سطوح داخلی قرار بگیرند، مواد شیمیایی بیشتری برای ضدعفونی کردن و از بین بردن جلبک ها مورد نیاز است. از طرفی ضدعفونی کردن استخرهایی که جلبک دارند وقت زیادی میطلبد و نیازمند هزینه بالاتری است. علاوه بر این، بتن ماهیتی قلیایی دارد که دائماً pH آب استخر را افزایش می دهد و برای حفظ تعادل ph نیاز به افزودن منظم اسید دارد.

ناسازگار با نمک

نمک و بتن با هم ناسازگار هستند. بنابراین نمک حل شده در آب استخر باعث کاهش طول عمر سطوح داخلی استخر می شود. این یعنی برای تمیز کردن استخر و زدودن نمک های آن نیاز به تصفیه و پالایش بیشتری است. درنتیجه هزینه ها نیز بالاتر میرود.

استخر بتنی

در کل هزینه ساخت استخر بتنی زیاد است!

در مقایسه با سایر استخرهای دیگر مثل استخر فایبرگلاس یا وینیل، استخرهایی که از بتن ساخته می‌شوند نه تنها هزینه ساخت بالاتری دارند، بلکه هزینه نگهداری از آن ها نیز بیشتر است. موارد زیر میتواند دلایل بسیار خوبی برای توجیه هزینه های بالای نگهداری از استخر های بتنی باشند:

  • شستشوی آن ها دشوارتر است و نیازمند وقت و تخصص است (هر ۳ تا ۵ سال باید کاملا به صورت تخصصی شستشو داده شوند)
  • هزینه مواد شیمیایی بکار رفته در آن ها بالاتر است زیرا تمیز و ضدعفونی کردن آن ها دشوارتر است
  • هزینه هایی بازسازی و تعمیرات استخر های بتنی نیز واقعا بالاتر است

سطح داخلی استخرهای بتنی خشن است

سطح اغلب استخرهایی که از بتن ساخته شده اند ابتدا صاف است اما به مرور زمان خشن میشود و از حالت صاف بودن در میاید. چنین سطحی باعث میشود که فضا برای جلبک ها فراهم شود و به مرور زمان اگر نگهداری از استخر به خوبی صورت نگیرد، فضای استخر جلبکی میشود.

سطح داخلی استخر بتنی نه تنها مستعد رشد جلبک است بلکه احتمال وارد شدن آسیب به پای شناگران نیز در آن وجود دارد. در حقیقت، بیشتر کودکانی که به طور مرتب در استخرهای بتنی شنا می کنند، مجبور به پوشیدن کفش های مخصوص در آب هستند تا از زخم شدن پاهایشان جلوگیری کنند.

استخر بتنی

طولاتی بودن پروسه ساخت استخر بتنی

برخلاف استخرهای فایبرگلاس و حتی استخرهای وینیلی که می توانند طی چند هفته تکمیل شوند، اتمام ساخت استخرهای بتنی سه تا شش ماه یا بیشتر طول می کشد. طولانی بودن پروسه ساخت این نوع استخرها به دلیل این است که تمام مراحل ساخت در محل انجام میشود. این درحالی است که استخرهای فایبرگلاس پیش ساخته هستند و تنها نیاز به نصب دارند. نمونه های وینیل نیز دوره ساخت نسبتا کوتاهتری دارند.

برای ساخت استخرهای بتنی نفرات بیشتری لازم است و به دلیل اینکه استخر در محل ساخته میشود، هم محوطه و فضای شما شلوغ میشود و هم ممکن است تا پایان کار خانواده کمی آزرده خاطر شوند.

مقالات مرتبط

تام صنعت