بستن

سبد خرید شما خالی است.

۱۵ نوع استخر شنای مختلف را بهتر بشناسید!
نوع استخر

۱۵ نوع استخر شنای مختلف را بهتر بشناسید!

۲۵, دی ۱۳۹۸ اخبار علمی مقالات آموزشی مدیر سایت

استخر هرچند که تنها یک اسم دارد اما کاربردهای مختلفی برای آن تعریف شده است. برخلاف تصور اغلب مردم که استخرها تنها جنبه شنا و تفریح دارند، از آن ها به منظور کمک به پروسه درمان برخی بیماری های حرکتی و برخی مشکلات دیگر نیز استفاده می‌شود. ما در این مقاله ۱۵ نوع استخر که با اهداف مختلفی ساخته می‌شوند را به شما معرفی می‌کنیم پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

۱. استخرهای خانگی یا شخصی

به این استخرها (Homeowner Pool) نیز گفته می‌شود که معمولا خانوادگی هستند و بیشتر افراد خانواده از آن استفاده می‌کنند. علاوه بر خانواده، مهمان ها و نهایتا ۳ واحد مسکونی نیز میتوانند از این نوع استخر ها استفاده کنند. استخرهای خانگی کاربری عمومی نداشته و محدود هستند.

۲. استخرهای عمومی

به استخرهایی که با هدف درآمدزایی و یا خدمت رسانی به تمام افراد جامعه در حال فعالیت هستند استخر عمومی یا (Public Pool) گفته میشود. گاهی این نوع استخرها به عموم مردم خدمت رسانی ندارند و تنها برای ارائه سرویس به بخش خاصی از جامعه احداث شده اند که اینها نیز در دسته بندی عمومی جای میگیرند. برخی از استخرهای عمومی عبارتند از:

 • استخرهای متعلق به موسسات خصوصی یا دولتی
 • انواع مدارس مخصوصا مدارس غیرانتفاعی
 • مجتمع های نظامی
 • مراکز و مجتمع های رفاهی-دانشگاهی
 • کمپ ها
 • ساختمان های مسکونی بسیار بزرگ و پر جمعیت
 • مهد کودک ها
 • انواع مسافرخانه ها، هتل ها و مراکر گردشگری
 • برخی پلاژها
 • و …

نوع استخر

۳. اﺳﺘﺨﺮهای آﻣﻮزﺷﻰ مخصوص ﺧﺮدﺳﺎﻻن و نونهالان

محیط های تفریحی یا آموزشی با ارتفاع و عمق بسیار کم، که تنها مخصوص افراد خردسال است. از این استخرها به منظور آموزش شنا برای خردسالان استفاده میشود. در این مراکز (Wading Pool)، بزرگسالان نمی‌توانند وارد آب شوند یا شنا کنند. و تنها باید به منظور مراقبت و نظارت بر خردسال خود حضور داشته باشند.

۴. استخرهای تفریحی شنا

به استخرهایی که در مراکز تفریحی یا سرگرمی، هتل ها و …. تنها به دلیل سرگرم شدن افراد دایر شده اند (Leisure Pool) نیز گفته میشود. نحوه ساخت و قوانین ناظر بر اجرای این استخرها کمی متفاوت است و ممکن است برای سرگرم شدن افراد مراجعه کننده تعدادی وسیله و تجهیزات تفریحی نیز در نظر گرفته شود.

۵. اﺳﺘﺨﺮهای دارای سرسره

این استخرها معمولا وسیع هستند و در مساحت بالا احداث میشوند. در این مراکز دست کم چنیدن سرسره ساده و غیرساده با انواع شیبها وجود دارد. سیستم گردش و تصفیه آب و نحوه تزریق مواد شیمیایی این نوع استخرها معمولا پیچیده تر است. با توجه به اینکه بیشتر جنبه تفریحی دارند نحوه ساخت و قوانین اجرا و نگهداری از این مراکز (White Water Slide) شبیه استخرهای تفریحی است.

نوع استخر

۶. اﺳﺘﺨﺮهای ﻣﻮج‌فشان

این مراکز معمولا پیچیده تر از استخرهای عادی هستند. مراکز موج فشان (Wave Pool) دارای شکل و ظاهر خاصی هستند. در آن ها تجهیزاتی وجود دارد که به صورت مصنوعی امواجی ایجاد کرده و به گردش در میاورند.

۷. اﺳﺘﺨﺮهای حرفه‌ای و ﻣﺴﺎﺑﻘﺎت

از این استخرها برای برگزاری مسابقات حرفه ای بین المللی یا کشوری استفاده میشود و استفاده کننده ها عموما ورزشکاران حرفه ای هستند. نحوه ساخت و نگهداری استخر های مسابقات (Olympic Pool) باید بر اساس ضوابط و قوانین فدارسیون بین المللی ورزش های آبی باشد. معمولا در این استخرها تنها مسابقات شنا برگزار میشود.

۸. استخرهای شیرجه‌زنی

شیرجه یکی از زیرشاخه های شنا است و ورزشی بسیار مهیج و پرطرفدار است. ورزشکاران این رشته از تخته شیرجه های با ارتفاعی متغییر بین ۱ تا ۱۰ متر به داخل آب شیرجه زده و مهارت های خودر را به نمایش میگذارند. از آنجایی که معماری فضای داخلی استخر تاثیر زیادی بر روی نحوه شیرجه زدن این ورزشکاران دارد، برای آن ها استخرهای خاصی طراحی کرده اند. استخرهای شیرجه زنی در فضاهای بسته قرار دارند و به شدت قابل کنترل هستند.

در مقایسه با استخرهای شیرجه زنی، اﺳﺘﺨﺮﻫﺎىی عمومی مشروط بر اینکه بر اساس ضوابط اجرا و نگهداری شوند، تنها مجاز هستند که تخته های پرشی را در ارتفاع ۳ متری نصب کنند. درحالی که استخر شیرجه (Diving Pool) میتواند تا ارتفاع ۱۰ متر هم تخته شیرجه و پرش نصب کند.

نوع استخر

۹. اﺳﺘﺨﺮ چندمنظوره

در برخی مواقع به دلیل کمبود فضا و یا نبود استخرهای تخصصی و متنوع، به ناچار یک مجموعه را برای چندین هدف احداث میکنند. برای مثال میتوان استخرهای مسابقه ای را به گونه ای توسعه داد که بتوان سایر ورزش های آبی را در کنار شنا تحت پوشش قرار دهند. به این استخرها (Multipurpose Pool) نیز گفته می‌شود.

۱۰. اﺳﺘﺨﺮ آب‌های‌گرم

به این استخرها اصطلاحا (SPA Pool) یا اسپا نیز گفته میشود. هدف از ایجاد و اجرای چنین فضاهایی، کمک به آرامش‌بخشی و درمان برخی بیماران است. به صورت اختصاصی در این فضاها، تجهیزات و امکانات متنوع و پیشرفته ای تعبیه شده است. برای مثال برخی از این امکانات عبارتند از:

 • حمام آب معدنی
 • سیستم ایجاد حباب
 • تزریق دوره ای آب
 • تغییر آب سرد و گرم
 • و …

این نوع استخر ها معمولا کم عمق هستند و به هیچ عنوان نمیتوان از آن ها برای شنا (چه معمولی و چه حرفه ای) و یا شیرجه استفاده کرد.

۱۱. مخصوص ﻣﻌﻠﻮﻻن

استخرهای ویژه معمولان (Disabled Pool) به گونه ای طراحی شده اند که افراد معلول بتوانند به راحتی وارد آن شوند و بدون اینکه به آن ها آسیبی وارد شود از امکانات آن بهره ببرند.

نوع استخر

۱۲. اﺳﺘﺨﺮهایی که کفی ﻣﺘﺤﺮک دارند

این استخرها موسوم به (Movable Bottom Pool) هستند و هرچند که چند منظوره اند اما معمولا جهت رفاه حال معلولان ساخته میشوند. کف آن ها با کمک یک سیستم هیدرولیکی میتواند بالا و پایین برود.

۱۳. اﺳﺘﺨﺮ مخصوص واﺗﺮﭘﻠﻮ

همانطور که از اسم آن بر می آید (Water Polo Pool)، این نوع استخر ها مخصوص رشته آبی واترپولو هستند و برای برگزاری مسابقات رسمی این رشته در نظر گرفته میشوند. این ورزش در محیط های سرپوشیده برگزار میشود و معمولا بسیار دشوار اما پرهیجان است.

۱۴.  غواصی

از این فضاها برای آموزش و تمرین غواصی استفاده میشود. استخر غواصی یا (Scuba Diving Pool) معمولا دارای استانداردهای ویژه و مجزایی از سایر مراکز آبی است.

۱۵. استخرهای شنای گروهی

در این نوع استخرها به صورت گروهی شنای موزون صورت میگیرد. این شنا تقریبا یکی از ورزش های جدید آبی است که در بین جوانان پرهوادار است. مطابق معمول برای فعالیت در این استخرها باید از شرایط و ضوابط اجرایی خاصی تبعیت شود.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

مقالات مرتبط

تام صنعت