بستن

سبد خرید شما خالی است.

فواید استخر: شنا کردن در استخر چه تاثیری بر سلامتی میگذارد؟

فواید استخر: شنا کردن در استخر چه تاثیری بر سلامتی میگذارد؟

۲۵, خرداد ۱۳۹۹ مقالات آموزشی مدیر سایت

شنا برای سلامتی انسان واقعا مفید است و فواید بسیار زیادی دارد. این ورزش ساده باعث میشود افراد تمرینات هوازی خوبی را بدون اینکه فشار شدیدی به مفاصلشان وارد شود انجام دهند. از فواید استخر ها و شنا کردن در آب، تقویت مفاصل و عضلات به خصوص در بیمارانی است که مبتلا به آرتروز هستند یا اضافه وزن دارند است. با توجه به اهمیت و فواید شنا، ما تصمیم گرفتیم در این مقاله برای تشویق هموطنانمان به شنا کردن و یا ساخت استخرهای خانگی برای بهبود سلامتی، به معرفی تعدادی از فواید بینظیر استخرها بپردازیم.

فواید استخر برای دیسک کمر: تقویت عضلات کمر و بهبود وضعیت دیسک کمر

شنا در استخرهای شخصی با تقویت موقعیت ستون فقرات و مفاصل کمر به کسانی که مبتلا به دیسک کمر هستند کمک میکند. شنا کردن در استخر میتواند باعث کاهش وزن بالا تنه روی کمر شود و شخص مبتلا به مشکلات کمر به نوعی با شناور شدن در آب به تسکین درد و یا رفع مشکل کمر خود کمک زیادی میکند.

فواید استخر برای بیماران قلبی: کنترل فشار خون و قند خون

تحقیقات نشان داده است که شنا کردن می تواند باعث بهبود مکانیزم های کنترل قند و فشار خون شود. شنا میتواند باعث کنترل قند خون در افرادی شود که اضافه وزن و به نوعی حساسیت به انسولین بالایی دارند. شنا کردن نه تنها نوعی فعالیت هوازی محصوب میشود و برای تقویت گردش خون مفید است بلکه فشاری که به صورت یکسان  از طرف آب به سیستم قلبی عروقی انسان وارد میکند باعث کنترل مشکلات قلبی میشود.

فواید استخر برای لاغری و سوزاندن کالری

یکی از بهترین و آسانترین راهها برای سوزاندن کالری های ناخواسته ، شنا کردن در آب استخر است. فقط با یک ساعت شنا می توانید حدود ۵۰۰ کالری بسوزانید. سوخت و ساز بدن شما با شنا کردن افزایش می یابد و این فرآیند را بهبود میبخشد. جالب اینجا است کسانی که برای یک دوره طولانی (مثلا در ۲ ماه) به صورت منظم در آب شنا میکنند حتی اگر استخر رفتن را ترک کنند باز هم قدرت و کیفیت کالری سوزی بالای خود را حفظ میکنند. متخصصان لاغری معمولا به بیماران خود توصیه میکنند برای کاهش وزن بیشتر به استخرها بروند.

فواید استخر برای بدنسازی: افزایش استقامت

شنا در استخر خانگی و عمومی نه تنها باعث افزایش قدرت عضلات میشود، بلکه باعث افزایش ظرفیت و قدرت قلب می شود. هرچقدر در آب بیشتر حرکت کنید و قدرتی تر شنا کنید توانایی فیزیکی بدن شما افزایش پیدا میکند. و اینکار شما را برای تمرینات باشگاه آماده تر میکند. کسانی که بدنسازی میروند حتما خوب میدانند که شنا در استخر چه فواید شگفت انگیزی برایشان دارند. آن ها هم به افزایش استقامت خود کمک میکنند و هم بعد از تمرینات بدنسازی میتوانند به ریلکش شدن بدن و عضلات خود کمک کنند.

افزایش انعطاف پذیری

زمانی که شنا میکنید تمام بدن شما در تکاپو است و در مقابل فشار آب واکنش مثبتی نشان میدهد. هرچه تحرک شما در آب بیشتر باشد انعطاف پذیری شما بیشتر میشود زیرا عضلات و مفاصل شما روانتر، ورزیده تر و چابکتر میشوند.

تسکین درد مفاصل

پزشکان برای اغلب افرادی که که یکجا نشین هستند و بیشتر طول روز را روی میز و صندلی اداری مینشینند توصیه میکنند برای ترمیم درد مفاصلشان به استخر بروند و شنا کنند. آب استخر نه تنها میزان فشار و تنش بر بدن را کاهش میدهد بلکه باعث کاهش هرگونه ناراحتی، سفتی و یا مشکل مفصلی در افراد میشود. کسانی که مشکل مفصلی دارند تنها با راه رفتن عادی و یا یک شنای ملایم و منظم در آب استخر میتوانند به راحتی درد ها و تمام مشکلات مربوط به بیماری خود را تسکین دهند.

بهبود وضعیت روانشناختی تمام خانواده

تحقیقات نشان میدهد کسانی که استخرهای خانگی دارند و میتوانند در این استخر ها به صورت خانوادگی شنا کنند، عمق روابط، صمیمت و وضعیت روانشناختی در کل افراد خانواده  با هم افزایش پیدا میکند.

شما هم می‌خواهید سلامتی خود را با استخرها افزایش دهید؟

موارد ذکر شده در این مقاله تنها گوشه ای از فواید شنا در استخر است که برای صاحبان استخرها و کسانی که در استخرهای دیگر آبتنی میکنند بود. اگر میخواهید همیشه سالم باشید و در کنار بهبود وضعیت روحی و روانی، تندرستی خود را نیز بهبود ببخشید، بهتر است خودتان استخر خانگی و شخصیتان را راه اندازی کنید. تام استخر شما را در این مسیر تنها نخواهد گذاشت. هروقت خواستید چنین کاری کنید تنها کافی است یک زنگ به ما بزنید تا با مشاوره رایگان به استقبال شما بیایم.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

مقالات مرتبط

تام صنعت